Az EP-választás óta negyven százalékpontos előnnyel vezet a Fidesz-KDNP az ellenzéki pártok előtt, a kormánypártok népszerűsége továbbra is 50 százalék felett van.
Az ellenzéki pártok szimpatizánsi köre ezúttal is alacsonyabb, a második helyért folytatott virtuális versenyben a Demokratikus Koalíció és a Momentum Mozgalom fej-fej mellett állnak – derül ki a Nézőpont Intézet Magyar Nemzet számára készült, júliusi közvélemény-kutatásából.
A teljes felnőtt népesség körében is stabil a Fidesz-KDNP előnye, a kormányzó szövetség 41 százalékpontos támogatottsággal bír. Az ellenzéki pártok népszerűsége itt kiegyenlítettebb: a Demokratikus Koalíció és a Jobbik 7-7, a Momentum 6, az MSZP-P szövetség pedig 5 százalékon áll, vagyis továbbra is egyszámjegyű minden ellenzéki erő támogatottsága a választókorú magyarok körében.
A legvalószínűbb listás eredményeket tekintve a Fidesz-KDNP előnye 40 százalékpontos, egy most vasárnap esedékes választáson 52 százalékot szereznének a kormánypártok belföldi listán, ami szinte teljesen megegyezik az EP-választáson elért eredményükkel. A legaktívabb táborral az ellenzéki térfélen a Demokratikus Koalíció és a Momentum Mozgalom bír: ők egyaránt 11-11 százalékpontos eredményt érnének el listán. Vagyis Gyurcsány Ferenc pártja nem tudta leszakítani magáról a Momentumot. A belpolitikai botrányoktól júliusban sem mentes MSZP-P szövetség a biztos szavazók esetében 7 százalékon áll, tehát Tóth Bertalanék vesszőfutása továbbra is folytatódik. A Jobbik támogatottsága továbbra is egyszámjegyű: 9 százalékpontos eredményt érnének el egy most vasárnap esedékes voksoláson listán, ami jól mutatja, hogy szavazótáboruk továbbra sem aktív. A mandátumszerzési küszöböt jelentő, biztos szavazók körében mért 5 százalékpontos támogatottságot a női társelnök nélkül maradt LMP (3 százalék), a Mi Hazánk Mozgalom (3 százalék) és a Magyar Kétfarkú Kutyapárt (4 százalék) sem éri el.
Módszertan
A Nézőpont Intézet közvélemény-kutatása 2019. július 2. és július 28. között készült 5000 fő személyes megkérdezésével. A minta reprezentatív a 18 évesnél idősebb lakosságra nem, kor, régió, településtípus és iskolai végzettség szerint. 5000 fős mintanagyság és 95 százalékos megbízhatósági szint esetén a mintavételi hiba 1,4 százalék.