A Monetáris Tanács alapkamat-szinttel összefüggő idei első döntése felelős lépés volt a jelenleg bizonytalan nemzetközi környezetben. Matolcsy György jegybankelnök tavalyi iránymutatása a jegybanki alapkamat 2015-ös „tartós tartására” vonatkozóan hiteles tájékozódási pont lehet a piacoknak az év hátralévő részében.
A bizonytalan nemzetközi környezet ellenére a hazai pénzügyi stabilitást jelentős mértékben támogatja a jegybank tavaly novemberi, a devizahitelek forintosításához kapcsolódó deviza eladási tendere, ami a svájci jegybank döntése nyomán felelős és rendkívül jó időzítésű lépésnek tekinthető. A nemzetközi folyamatokban ugyanakkor bizonytalanságot okoz a globális pólusok monetáris divergenciája. A dán, a kanadai és a török jegybank az utóbbi időben kamatcsökkentés mellett döntött, az Európai Központi Bank nagymértékű mennyiségi lazításba kezdett, míg az amerikai jegybank szerepét betöltő FED továbbra is szigorítás irányába történő elmozdulást helyez kilátásba.
Az Egyesült Államokban erősödik a növekedés, Kína folyamatosan tér át egy új növekedési pályára, és egyre jobban erősödik az indiai felzárkózás. Egyelőre az orosz gazdaság modernizációja látszik kevésbé, de idővel az egyoldalú erőforrás-központú modellel szemben itt is egy diverzifikáltabb gazdasági szerkezet fejlődhet ki. Ebben a világgazdasági konstellációban az Európai Unió gazdasági szerkezetváltása a legsúlyosabb kihívás. Ezen belül a gazdaságpolitikai stabilitás előmozdítása, valamint a piacok felé egy egységesebb európai tájékoztatás kialakítása a fő kérdés.
A Magyar Nemzeti Banknak a jövőben is fokozottan ügyelnie kell a nemzetközi monetáris folyamatokra, különös tekintettel a régiós jegybankok tevékenységére, figyelembe véve a nagy pénzügyi centrumok helyzetét is. Ennek alapján a közeljövőben az előretekintő iránymutatás megerősítése, illetve a gazdasági növekedést támogató monetáris politikai eszköztár kiterjesztése valószínű.