A parlament őszi ülésszakának kezdete alkalmas arra, hogy a miniszterelnök ismét nagy nyilvánosság előtt magyarázza el a Fidesz eddigi kormányzásának értelmét, a legutóbbi intézkedéseket is beillesztve a kormány politikájának egészébe. A Fidesz 3 éves kormányzásának fő célkitűzése, „leszúrt cölöpje” volt a nemzeti szuverenitás védelme és a mozgástérbővítés, a kormány EU-val folytatott vitája is ebben a keretben értelmezhető. A kormány komoly konfliktusok árán is kitartott céljai mellett, miközben egyes részletkérdésekben hajlandó volt korrigálni. Viszont a választók akkor értékelik ezt a harcot, ha volt értelme: így a túlzottdeficit-eljárás alóli kikerülés fontos felmutatható siker, ahogy például ilyen „bizonyíték” lehet az IMF-hitel előtörlesztése, amit a kormányfő is említett beszéde elején. Ezen fejleményeknek szimbolikus jelentősége van, azt az üzenetet hordozza, hogy van eredménye a küzdelemnek, az ország a piacról finanszírozza magát, saját lábára áll, azaz bővült a gazdasági mozgástér (nincs szükség az IMF-re, stb.). Az állampolgárokra vetítve pedig ez azzal az eredménnyel jár, hogy például csökkenhet a rezsi. A kormány érdeke, hogy ezt az összefüggést a választásokhoz közeledve tudatosítsa a választókban.
Most a konfliktusos ügyek (vita az EU-val, alkotmányos kérdések) nyugvópontra kerülése mellett a kormány az embereket közvetlenül érintő pozitív intézkedéseket (rezsicsökkentés, devizahitelesek megmentése, családi adókedvezmény kiterjesztése) helyezheti középpontba. A rezsicsökkentés újabb hullámával, az újabb devizaadós programmal fenntartható a következetes, cselekvőképes kormány képe. A túlzottdeficit-eljárás megszüntetése, az IMF-hitel visszafizetése szimbolikusan lezárt egy időszakot, így több energia jut az embereket érintő ügyekre, a nehezebb helyzetben lévő családok segítésére. A viták ugyan folytatódhatnak, ahogy arra utalt is Orbán Viktor, ám a támogatottsági mutatókat eddig se befolyásolták. A nemzeti érdek határozott képviselete – amely kétségtelenül rezonál a jobboldali tábor elvárásaival – az eddigi kormányzás vezérfonala volt, a miniszterelnök beszédéből is kiolvasható, nem kívánnának változtatni ezen a stratégián, ráadásul ezzel könnyen zavarba hozható a baloldal.
A Fidesz-tábor a közvélemény-kutatási adatok szerint magabiztosabb, aktívabb, 3-ból 2 szimpatizáns biztosan el is menne szavazni és a megkérdezettek többsége úgy gondolja, hogy a következő ciklusban is Orbán Viktor lesz a miniszterelnök. Ám a mozgósítás lesz a valódi tétje a választásoknak. A biztos előnyt élvező Fidesz számára az üthet vissza, ha tét nélkülinek gondolják a választást a szimpatizánsok.