Az országgyűlési választás eredményéhez képest hét százalékponttal nőtt a Fidesz-KDNP támogatottsága.
A Jobbik népszerűsége hat százalékponttal csökkent április 8-a óta, így lassan már olyan alacsony a támogatottságuk, mint a stagnáló MSZP-Párbeszéd szövetségnek – derült ki a Nézőpont Intézet legfrissebb, november végén és december első felében, részben már az ellenzéki tüntetések idején készített pártpreferencia-kutatásából.
A biztos szavazók között 7 százalékponttal tudta növelni támogatottságát a Fidesz-KDNP, így jelenleg a legvalószínűbb listás eredménye 54 százalék. A Jobbik népszerűsége tovább csökkent, az április 8-i 20 százalékos eredmény után, nyolc hónap alatt 6 százalékpontot zuhant a párt a biztos szavazók körében, jelenleg 14 százalék adná rá a voksát. Az MSZP és a Párbeszéd táborának mérete, amely 11 százalékos, hozzávetőlegesen akkora, mint tavasszal. A DK 7 százalékon áll, az LMP–Momentum-páros támogatottsága 4-4 százalékos. Hármuk közül a DK és a Momentum erősödött minimálisan a választások óta, az LMP azonban már nem éri el nemhogy a választási eredményét jelentő 7 százalékot, hanem még a bejutási küszöböt jelentő 5 százalékot sem. Az év végére egy szintre került az MKKP és a Mi Hazánk a biztos szavazók körében, mindkét párt 3 százalékról várhatja a jövő évet. Ez egyben azt is jelenti, hogy eredményes kampánnyal gyakorlatilag mind a négy, jelenleg az 5 százalékos küszöb alatt álló pártnak (LMP, Momentum, MKKP és Mi Hazánk) megvan az esélye arra, hogy májusban európai parlamenti mandátumhoz jusson.
Az áprilisi választáshoz viszonyítva csökkent tehát azoknak a pártoknak a népszerűsége, amelyek részt vesznek az év végi, helyenként erőszakba torkolló túlóratörvény-ellenes tiltakozásokban, bizonyítva, hogy a radikalizmusra nem vevők a választók. Ezt mutatja a Nézőpont Intézet korábbi közvélemény-kutatása is, miszerint a magyarok kétharmada elutasítja az ellenzék parlamenti botránypolitizálását. Az utcai politizálást hirdető pártok népszerűsége összességében a választások óta 7 százalékpontot csökkent, azzal, hogy a radikalizmus felé fordulnak, csak a társadalom egy szűk rétegének támogatottságát tudják megszerezni.
A teljes népességen belül a Fidesz-KDNP 38, a Jobbik 9, az MSZP-P 6, a DK 4, az LMP, a Momentum, az MKKP 2-2-2, a Mi Hazánk Mozgalom pedig 2 százalékos népszerűségnek örvend.
Módszertan
A Nézőpont Intézet közvélemény-kutatása 2018. november 26. és december 15. között készült 2000 fő személyes megkérdezésével. A minta reprezentatív a 18 évesnél idősebb lakosságra nem, kor, régió, településtípus és iskolai végzettség szerint. 2000 fős mintanagyság és 95 százalékos megbízhatósági szint esetén a mintavételi hiba 2,2 százalék.