A Nézőpont Intézet 2011. október 17-19. között, 500 fő telefonos megkérdezésével, országos, a felnőtt lakosságra reprezentatív mintán készített véleménykutatást a hét aktuális kérdéseiről.
Lex Biszku: A magyarok több mint fele (59 százalék) hallott róla, és a válaszadók közel kétharmada (64 százalék) egyetért azzal, hogy a parlament tervezi a kommunista rendszerben magas állami és párttisztséget betöltő személyek nyugdíjának csökkentését. Míg az MSZP szimpatizánsaira – a vélhető érintettség okán – magas tájékozottság jellemző (80 százalékuk hallott a parlament terveiről), addig a Fidesz szimpatizánsainak 60, a Jobbik szimpatizánsainak 56, a Lehet Más a Politika szimpatizánsainak pedig mindössze 38 százaléka hallott erről az ügyről. Nemcsak a javaslat ismertsége, de támogatottsága is kimagasló. Az érvényesen válaszolók kétharmada egyetért azzal, hogy a kommunista rendszer funkcionáriusainak nyugdíját csökkenteni kell. Beszédes, hogy a szocialista tábor fele (48 százalék), míg a Fidesz szimpatizánsainak mindössze ötöde (21 százalék) nem ért egyet a kezdeményezéssel.
MSZP szakadása: Tízből hét válaszadó (69 százalék) szerint a szocialista párt jövőben két részre fog szakadni. Érdekes azonban, hogy a magukat az MSZP szimpatizánsainak vallók fele (50 százalék) szerint nem várható a következő egy évben pártszakadás, míg a Fidesz táborának háromnegyede (74 százalék) szerint biztosan nem marad meg a posztkommunista párt egysége.
Október 23.: A magyarok 21 százaléka mondta azt, hogy október 23-án, a forradalom évfordulóján részt vesz valamilyen rendezvényen. Legnagyobb látogatottságra egyértelműen a hivatalos rendezvényeken lehet számítani: a részvételüket biztosra ígérők 91 százaléka hivatalos, 9 százaléka pedig pártrendezvényekre fog elmenni.
Az összes megkérdezett 52 százaléka hallott róla, hogy Orbán Viktor az euróválság miatt állam- és kormányfői tárgyalás Brüsszelbe szólítja a nemzeti ünnepen. A válaszadók 57 százaléka szerint helyes, hogy a miniszterelnöknek az 56-os ünnepségekről is lemond a fontos tárgyalások miatt (43 százalékuk szerint azonban inkább itthon kellene maradnia). Különösen érdekes, hogy a Fidesz és a Jobbik szimpatizánsai teljesen eltérően vélekednek a miniszterelnök feladatáról. Míg a radikális párt szimpatizánsainak csak 11 százaléka, addig a Fidesz-tábor 74 százaléka helyesli Orbán Viktor döntését (a jobbikosok 89 százaléka, míg a fideszesek 15 százaléka ellenzi). Az MSZP és az LMP támogatói közel azonosan gondolkodnak, s csak harmaduk (31 és 38 százalékuk) ért egyet azzal, hogy a miniszterelnöknek az Európai Tanács ülését kell választania.
A kutatás innen tölthető le.