A ciklus harmadik évének végén a kormány már közel háromnegyedét (69 százalék) teljesítette a 2010. május 29-én elfogadott kormányprogramban vállaltaknak. A „Nemzeti Együttműködés Programja” címet viselő dokumentumban szereplő öt terület közül továbbra is a „rend” a legsikeresebb, amelynek célkitűzései 86 százalékban teljesültek, mögötte a „demokratikus normák” fejezetben vállalt kötelezettségek teljesítése áll, 75 százalékkal. A középmezőnyben foglal helyet az „egészségügy” és a „szociális biztonság” területe, ahol az ígéretek 68-67 százalékban valósultak meg eddig. Nem sokkal marad el tőlük a „gazdaság” című fejezet célkitűzéseinek megvalósítása 66 százalékkal.
Az öt „nemzeti ügy” mindegyikéért több minisztérium felel, így az eredményesség nem egyes tárcák teljesítményét méri, hanem az összkormányzati teljesítményt. Bár időközben módosultak és kiegészültek a kormányzati célkitűzések, mégis fontos, hogy nyomon kövessük a választási ígéretek teljesülését, így a Nézőpont Intézet évről évre mérleget von, miként halad a „nemzeti ügyek” programjának megvalósítása.
Szándékunk az, hogy a lehetőségekhez mérten objektív képet adjunk a kormány eddigi munkájának eredményéről, az egyes célok teljesülésének értékelésekor ugyanakkor elsősorban szakértői csapatunk véleményére támaszkodtunk. Értékelésünk nem elítélni vagy dicsérni akarja a kormányt, hanem rendszeres időközönként tükröt tartani elé.
Az eredményesség kiszámítása során a kormányprogramban azonosított, összesen 92 célkitűzés teljesülését 0-tól 4-ig terjedő skálán értékelte a Nézőpont Intézet, amelyet összevetve a 100 százalékos teljesülés esetével (368 pont) számolható ki az eredményességi százalék. Az egyes célkitűzéseket teljesülésük mértéke alapján pontoztuk. Fontos leszögezni, hogy a módszertan nem tesz különbséget az egyes célkitűzések jelentősége között, jóllehet a választók számára biztosan vannak fontosabb, vagy emlékezetesebb ígéretek.
A kutatásban vizsgált pontok melletti értékek a következőket jelentik:
0 – a kormányprogramban megjelölt célban nem történt semmilyen előrelépés
1 – cél teljesüléséhez szükséges döntések az előkészítés fázisában tartanak; az elkészült koncepcióról társadalmi vita folyik; és/vagy a megszületett döntés eredménye bizonytalan
2 – az ígéret részlegesen teljesült; és/vagy a döntés megszületett, de nem hatályos
3 – a szabályozás hatályos; az ígéret nagyrészt igen, de nem teljesen valósult meg
4 – az ígéret teljes mértékben realizálódott
Az elemzés innen tölthető le.