Összefogással lehetne csak esélye Budapesten a baloldalnak

Összefoglaló

A Fidesz-KDNP egyértelmű országos győzelmét eredményező áprilisi parlamenti választás egyik tanulsága, hogy a kormánypártok Budapesten is megőrizték szavazattöbbségüket a baloldallal szemben, noha a többségi olló rendkívül szűk volt a fővárosban (közel 16 ezer pártlistás szavazat). Az őszi önkormányzati választás kapcsán ezért a kormánypártok és a baloldali erők számára is prioritást jelentenek a fővárosi pozíciók. Jól mutatja viszont a baloldali pártok helyzetét, hogy míg korábban a kormánypártoknál erősebb pozíciókkal rendelkeztek a fővárosban is, mára Budapest maradt az egyike azon kevés területnek az országban (néhány vidéki nagyvároson kívül), ahol a baloldal egyáltalán képes volt a Fidesz-KDNP szövetséghez képest kiegyensúlyozott eredményt elérni a parlamenti választáson.

Noha a parlamenti választási eredmény nem mutatja meg egyértelműen az őszi önkormányzati választási eredményeket számos eltérő tényező miatt (alacsonyabb önkormányzati választási részvétel, különböző helyi választói motivációk, változó belpolitikai klíma), a pártok közti fővárosi és kerületi szintű erőviszonyokra lehet következtetni a pártlistás adatokból. Míg a parlamenti pártlistás eredmények fővárosi szinten kiegyenlített erőviszonyokat mutatnak, addig a kerületi szintű bontás azt jelzi, hogy a Fidesz-KDNP jelenleg 16, a baloldali pártok viszont közösen is csak 7 budapesti kerületben rendelkeznek előnnyel, bár a kerületek közel fele kiegyenlítettnek számít. Stabilan baloldali kerületnek egyedül a XIII. kerület bizonyult, ahol több mint 8 ezer szavazattal szerzett többet a baloldali összefogás pártlistája a Fidesz-KDNP pártlistához képest. A IV., VII., X., XIV., XIX. és a XXI. kerületekben ugyan szintén vezet a baloldal, de nem behozhatatlanul.

Mindez azt is jelentheti, hogy kizárólag széles körű összefogással lehet csak esélye a baloldali pártoknak visszaszerezni a budapesti városvezetést, valamint a kerületek jelentősebb részét. A baloldali összefogást persze az 1994 óta egyfordulós, számos elemében egyszerű többségi elven nyugvó, a mindenkori relatív győztest jutalmazó önkormányzati választási rendszer is előmozdíthatja.

A baloldal esetleges budapesti összefogása sikeres kampány (hiteles főpolgármester-jelölt és kerületi jelöltek, valamint érdemi mondanivaló) nélkül önmagában persze nem garancia a győzelemre, a fővárosi összefogás legfeljebb csak egy lehetőség a baloldal számára. A változó belpolitikai klíma ráadásul (a parlamenti választási vereség eddig elmaradt belső értékelése, az esetleges európai parlamenti választási kudarc, ezek nyomán pedig az őszig elhúzódó, folyamatos belső feszültségek és pozícióharc) aligha az összetartás, sokkal inkább az egyértelmű szétválás irányába sodorhatja a baloldalt. A baloldal széthúzása esetén a Fidesz-KDNP eredményes fővárosi kampánnyal, szinte biztosan képes lesz stabilizálni jelenlegi fővárosi, valamint budapesti kerületi szintű vezető pozícióit.

 A teljes elemzést itt lehet letölteni.