A Demokratikus Koalíció küzdelme az önálló parlamenti képviselőcsoportért több éves múltra tekint vissza. E küzdelem része lehet Gyurcsány Ferenc mai látogatása Ajkán, hiszen a volt miniszterelnök a településen a hétvégi időközi parlamenti voksolás MSZP-DK közös jelöltje, Pad Ferenc mellett kampányol. Felmerül a kérdés, hogy az időközi választáson egy esetleges baloldali győzelem után valóra válhat-e Gyurcsány Ferenc régi törekvése, lehet-e önálló DK-frakció a parlamentben?
Frakcióalakítási kálvária
Miután 2011. októberében Gyurcsány Ferenc bejelentette a Demokratikus Koalíció önálló párttá alakulását, az MSZP parlamenti frakciójából is kilépett a volt kormányfőhöz lojális tíz egykori képviselő. A képviselőcsoport megléte elsősorban az ezzel járó pénz, infrastruktúra, valamint extra felszólalási lehetőségek (napirend előtti felszólalások, reakció a kormánytagok napirend előtti felszólalásaira, kedvezőbb interpellációs lehetőségek) miatt fontos. Az önálló frakcióalakításhoz viszont 12 fős képviselői létszámra, és arra is szükség lett volna, hogy a DK ténylegesen induljon a 2010-es választáson. Gyurcsány Ferenc pártja többször is nekifutott a frakcióalakításnak, a DK még az Európai Parlamentnél és az Európa Tanácsnál is próbált ezért eredményt elérni. Egy önálló képviselőcsoport alakulását persze a baloldalon belüli küzdelmek is gáncsolták, a DK pedig még a 2014-es választás után sem tudott önálló frakciót alakítani.
Az új Házszabály alapján már jobb eséllyel alakulhatna önálló DK-frakció
Az Országgyűlés működését szabályozó új Házszabály alapján frakciót a legutóbbi parlamenti választáson országos listát állító pártok alakíthatnak, a frakcióalakításhoz pedig alapesetben öt képviselő is elegendő. A közös listán indult pártok (mint amilyen az MSZP-DK-Együtt-PM-Liberálisok együttese volt) önállóan is alakíthatnak képviselőcsoportot feltéve, hogy a közös listaállításban részt vett pártok parlamentbe jutott (egyéni választókerületi vagy országos listás) jelöltjei között van öt megválasztott képviselő, aki csatlakozna e frakcióhoz. Jelenleg a DK-t négy független képviselő reprezentálja a parlamentben: Gyurcsány Ferenc, Oláh Lajos, Vadai Ágnes és Varju László. Korábban Fodor Gábor is megemlítette, hogy felkérést kapott Gyurcsány Ferenctől a csatlakozásra, a Liberálisok elnöke viszont akkor elállt ettől. A nemrég megtartott veszprémi időközi voksoláson függetlenként megválasztott Kész Zoltán pedig hivatalosan nem pártjelöltként indult, így ő eleve nem jöhetett komolyan számításba egy önálló DK-frakció megalakításánál. Amennyiben viszont a hétvégi időközi választáson hivatalosan MSZP-DK közös jelöltként induló Pad Ferencet választják képviselőnek, neki elvben lehetősége lesz önálló frakcióhoz segíteni Gyurcsány Ferenc pártját.
Nem lehet tudni, Pad Ferenc melyik frakcióhoz csatlakozna
Pad Ferenc annak ellenére, hogy a választáson az MSZP és a DK közös jelöltjeként vesz részt, a mai napig nem beszélt arról, megválasztása esetén az MSZP frakcióhoz csatlakozna, vagy esetleg közreműködne egy önálló DK frakció megalakításában. Gyurcsány Ferenc ugyanakkor minden bizonnyal mindent megtesz majd azért, hogy hamarosan véget érjen az évek óta húzódó frakcióalakítási küzdelem, és megalakuljon pártja önálló parlamenti képviselőcsoportja.
Az elemzést innen lehet letölteni.