A választási regisztráció várható hatásai

Választási részvétel:

Az Országgyűlés ma kezdte tárgyalni a választási regisztrációról szóló törvényjavaslatot. A Nézőpont Intézet szeptember 12-14, valamint 18-19. között, 1000 fő telefonos megkérdezésével készített reprezentatív kutatása alapján a választópolgárok mindössze 6 százaléka jelezte, hogy a regisztráció „biztosan” eltántorítaná. Jogos az aggály, miszerint a választási részvétel mérésének ilyen távlatban – nagyjából 19 hónappal a következő választás előtt – még változatlan szabályok mellett is gyenge az előrejelző képessége. Ugyanakkor a véleménykutatás ma is jól bizonyítja azt, hogy a választási rendszer módosításának légkörét belengő félelmek eltúlzottak, hiszen most vasárnap (a választási szituáció élessége, valamint a pártok mozgósító kampányai nélkül) is a választásra jogosultak 63 százaléka vallotta, hogy akkor is részt venne a voksoláson, ha korábban regisztrálnia kellett volna magát (a 2010-es országgyűlési választás első fordulójában 64 százalékos részvétel volt).

Nem végleges részletszabályok:

A Nézőpont Intézet a törvényjavaslat benyújtása után készített elemzése is emlékeztetett, hogy az elfogadásig több ponton is módosíthatják, illetve még több elemet pontosíthatnak a döntéshozók. A közvélemény-kutatás is rávilágít, hogy a vita bojkottját meghirdető ellenzéki pártok megadó stratégiája sem alapulhat helyes felismerésen, hiszen a választási részvétel eddig is és ezután is tudatos döntés volt. Ahogyan a rendszerváltást követően, úgy 2014-ig is elegendő idő maradhat mind a pártoknak, mind a választópolgároknak felkészülni (a választási rendszer eddigi legátfogóbb, 1989-es változása 1990-ben 65 százalékos választási részvételt előzött meg). A voksok számát döntően befolyásolhatja legalább annyira pozitív, mint negatív mértékben a kopogtatócédula-gyűjtés elmaradása, a zaklató kilincselők és a törvénytelen cédula-kereskedelem eltűnése, vagy a parlamenti helyek csökkentése miatti jelöltváltozások (továbbá képviselői összeférhetetlenségére vonatkozó szabályok), nem elfeledkezve természetesen a választás egyfordulós jellegéről sem.

Eltántorodó szavazók:

Az eredmények láttán az is könnyen feltételezhető, hogy marginális lesz 2014-ben a választani szándékozók és a regisztrálók közötti különbség, mint ahogyan az is egyértelműen látszik, hogy jelenleg sem kevésbé biztosabbak regisztrációs szándékukban, mint általános választási részvételükben egyetlen párt szimpatizánsai sem. A Fidesz-szimpatizánsainak 85 százaléka, az MSZP-szimpatizánsainak 74 százaléka, a Jobbik-szimpatizánsainak 81 százaléka, az LMP-szimpatizánsainak pedig 87 százaléka tekinthető aktív szavazónak, rendre 80-69-72-79 százalékuk pedig egy korábbi regisztrációs folyamat után is elszánt maradna.

Választási aktivitás a felnőtt magyar lakosság körében

Módszertan:

Az adatfelvétel 2012. szeptember 12-14; 18-19. között készült, 1000 fő véletlenszerű kiválasztásával, a magyarországi felnőtt lakosságot kor, nem, iskolai végzettség és lakóhely szerint reprezentáló mintán. Az adatfelvétel módszere: telefonos, kérdőíves lekérdezés (CATI). Az adatok hibahatára a mintanagyságtól függően +/- 3,2 százalék körüli. A közvélemény-kutatás a választási regisztrációról szóló törvényjavaslat benyújtása előtt készült, így annak hatásai bizonytalanok.

Fogalomhasználat:

• biztosan regisztráló szavazó: a most vasárnapi választási részvételét valószínűre ígérő, választási regisztrációjában biztos szavazó (valószínűleg, vagy biztosan részt venne egy most vasárnapi parlamenti választáson, továbbá biztosan regisztrálta is volna korábban magát)

• bizonytalanul regisztráló szavazó: a most vasárnapi választási részvételét valószínűre ígérő, választási regisztrációjában bizonytalan szavazó (valószínűleg, vagy biztosan részt venne egy most vasárnapi parlamenti választáson, továbbá valószínűleg regisztrálta is volna korábban magát)

• bizonytalanul eltántorodó szavazó: a most vasárnapi választási részvételét valószínűre ígérő, választási regisztrációját bizonytalanul elutasító szavazó (valószínűleg, vagy biztosan részt venne egy most vasárnapi parlamenti választáson, ugyanakkor valószínűleg nemregisztrálta volna korábban magát)

• biztosan eltántorodó szavazó: a most vasárnapi választási részvételét valószínűre ígérő, választási regisztrációját biztosan elutasító szavazó (valószínűleg, vagy biztosan részt venne egy most vasárnapi parlamenti választáson, ugyanakkor biztosan nem regisztrálta volna korábban magát)

• valószínűleg nem szavazó: a most vasárnapi választási részvételét valószínűleg elutasító választópolgár (valószínűleg nem venne részt egy most vasárnapi parlamenti választáson)

• biztosan nem szavazó: a most vasárnapi választási részvételét biztosan elutasító választópolgár (biztosan nem venne részt egy most vasárnapi parlamenti választáson)